Prečo sa neplánuje dať zaočkovať? Lebo nie som v rizikovej skupine.

10 dôvodov, prečo sa nehrniem do očkovania proti COVID-19

História článku: 7.1.2021 publikovanie, 9.1: doplnená história a videá , 23.1: porovnanie rizík a prínosov, zamyslenie nad vakcínou z iného pohľadu, 14.2: pridané zaujímavosti z článkov, 11.4: nové info o AstraZeneca, Sputniku a Pfizer 14.4: porovnanie rizika vakcíny a kovidu

Ako som už písal v minulom článku, viem že očkovanie je prínosné.
Ak sa teda bojíte kovidu, alebo patríte medzi rizikových, tak vám ho vrelo odporúčam.
Ja sa ale na základe dostupných informácií nechystám dať začkovať, dokiaľ nebudem musieť.

Toto sú moje dôvody prečo za zatiaľ nemienim dať zaočkovať:

 1. vakcína pre mňa nie je dostupná + som solidárny
 2. nie som v rizikovej skupine kovidu
 3. patrím zrejme do rizikovej skupiny čo sa týka vakcín
 4. mám vhodnú krvnú skupinu a podľa rýchlotestu aj protilátky
 5. výrobca vakcín sa nielenže zrieka následkov očkovania, ale negarantuje ani neprenositeľnosť
 6. Slovensko objednalo viac vakcín ako je ľudí
 7. keď už vakcínu, tak potom tú najbiologickejšiu
 8. existujú lieky
 9. imunita z vakcín nie je garantovaná
 10. predpokladám, že keď “prídem na rad”, bude už korona bezpredmetná


1) Vakcína pre mňa nie je dostupná + som solidárny

Zatiaľ je pre Slovensko dostupných málo vakcín. Najprv je určená pre zdravotníkov, potom pre dôchodcov v DSS. Pre bežné obyvateľstvo bude vakcína dostupná najskôr v tretej vlne. Teda teraz je bezpredmetné o nej uvažovať.

Je mi jasné, že existuje okruh rizikových ľudí, pre ktorých je vakcína otázkou života a smrti a nerád by som ich svojou lakomosťou o tento život nepriamo pripravil.
Považujem za nezodpovedné dať sa zaočkovať predtým, ako sa nechajú zaočkovať zraniteľní.

Nie som papaláš, ani sa nijakým iným spôsobom nebudem snažiť dostať vakcínu skôr ako ostatní, ktorí ju nevyhnutne potrebujú, alebo sa kovidu boja viac ako ja.
Som skrátka solidárny: nemám problém vzdať sa svojej vakcíny v prospech iných.

2) Nie som v rizikovej skupine kovidu

Už len podľa veku som v skupine, v ktorej je 270x menšia pravdepodobnosť problémov ako v skupine nad 70 rokov (viď ilustračný obrázok).
Keďže ale viem, že kovid je nebezpečný hlavne pre ľudí s cukrovkou a morbídnou obezitou (medzi ktorých nepatrím), tak je tá pravdepodobnosť ešte menšia a tým pádom sú PRE MŇA pravdepodobnosti problémov zanedbateľné.

3) Patrím zrejme do rizikovej skupiny čo sa týka vakcín

Nakoľko sa u vakcín prejavila alergická reakcia, neodporúčajú ju alergikom a v mladosti som alergickú reakciu po podaní lieku mal -> je to pre mňa nezanedbateľné riziko.
Takisto dlhodobé účinky nových vakcín ešte nie sú preskúmané.

4) Mám vhodnú krvnú skupinu a podľa rýchlotestu aj protilátky

Pred časom som sa otestoval protilátkovým testom a výsledok by sa dal interpretovať ako prekonaná choroba. Píšem “dá sa interpretovať”, lebo pásik M protilátok bol veľmi tenký, takže to môže znamenať aj prekonanie inej/podobnej choroby. Alebo chybu testu či postupu testovania.
Je ale zvýšená pravdepodobnosť, že mám na danú chorobu protilátky. Teda vakcínu nepotrebujem, alebo mi dokonca môže byť aj škodlivá.

Takisto existujú štúdie, že ľudia s mojou krvnou skupinou majú menšiu pravdepodobnosť nákazy a znášajú kovid najlepšie.

5) Výrobca vakcín sa nielenže zrieka následkov očkovania, ale ani negarantuje ani neprenositeľnosť

Fakt, že výrobca si nedovolí garantovať nepredvídateľné problémy, znamená že nie sú zanedbateľné. Keďže ich má garantovať štát – teda “skorumpovaní politici” – je ďalší fakt, ktorý neprispieva ku vierohodnosti vakcíny ako takej.
(píšem “skorumpovaní politici”, lebo existuje kauza predražených antigénových testov, ktorá siaha až ku predsedom vládnucich strán)

V príbalovom letáku, na otázku či vakcinovaný nemôže prenášať chorobu je vyhýbavá odpoveď. Citujem odpoveď na otázku “Môže sa očkovacou látkou Comirnaty znížiť prenos vírusu z jednej osoby na druhú?”:

Vplyv očkovania očkovacou látkou Comirnaty na šírenie vírusu SARS-CoV-2 v komunite zatiaľ nie je známy. Tiež nie je zatiaľ známe, do akej miery môžu zaočkované osoby naďalej prenášať a šíriť vírus

Je to aj logické. Vakcíny by z princípu mali povzbudzovať imunitnú reakciu. Ale aj tak nefungujú na 100% a aj človek s vakcínou sa môže nakaziť a vírus naďalej roznášať.
(teoreticky je to aj pravdepodobnejšie, keďže človek s vakcínou by mal byť menej príznakový a podľa tvrdenia médií aj bezpríznakový roznášajú vírus)

6) Slovensko objednalo viac vakcín ako je ľudí

Podľa zverejnených informácií sa nazmluvnilo 17 miliónov vakcín.
Podľa prieskumu by sa dalo zaočkovať 37% z 5 miliónov obyvateľov, teda 1.85 milióna.
Aj keby sa zaočkovalo 3 milióny ľudí (a keďže pre jedného treba 2 dávky), tak je to aj tak len 6 miliónov dávok.

Vie mi niekto vysvetliť, prečo ministerstvo nazmluvnilo takmer 3x viac vakcín, ako plánuje zaočkovať (a skoro 5x viac ako by sa skutočne zaočkovať chcelo)?
Vyzerá to podozrivo (ako jediné vysvetlenie sa ponúka biznis pre “nášľudí”), čo rozhodne neprispieva ku vierohodnosti vakcíny ako takej.

7) Keď už vakcínu, tak potom tú najbiologickejšiu

Existuje niekoľko druhov vakcín. Niektoré sú vyrobené synteticky, niektoré využívajú oslabený opičí vírus, niektoré oslabený vírus (ľudskej) nádchy.
Keď sa už dám zaočkovať, tak moja voľba je jasná.

Nazmluvnené sú ale syntetické vakcíny a nad tou ktorú by som si vybral ja sa zatiaľ ani neuvažuje. Čo, mimochodom, tiež neprispieva k vierohodnosti samotných vakcíny ako takej a poukazuje len na “súkromný biznis nášľudí”.

8) Existujú lieky

Slovenskej firme, ktoré sa snažila vyrobiť vakcínu, sa podarilo zistiť nový princíp liečby. Chvíľu síce potrvá, kým ten liek preveria a zaregistrujú, ale existujú aj iné (ktoré sa zatiaľ používajú ). Podobný liek – podľa médií experimentálny, obsahujúci samotné protilátky – bol podaný Donaldovi Trumpovi a on sa v svojich 70-tich rokoch z kovidu dostal za pár dní. Mal by pomôct aj liek proti artritíde. Sú aj tvrdenia o 100% lieku z Venezuely.

Ja si teda radšej počkám na liek, ako by som sa mal (možno zbytočne) dopovať nepreverenou chémiou. Na rozdiel od vitamínu D, ktorý môže mať teoreticky podobný účinok ako samotná vakcína.

9) Imunita z vakcín nie je garantovaná

Vakcína sa z princípu nevyrovná prekonaniu skutočnej choroby.
Po prekonaní hepatitídy (tej najľahšej) mám už doživotnú imunitu. Očkovanie proti nej ale – pokiaľ viem – nie je dlhodobé a po čase sa treba preočkovať.
Ukazuje sa ale, že po prekonaní pôvodného SARS peed 17 rokmi pretrváva imunita až dodnes. Funguje aj na SARS cov-2. U prekonania SARS cov-2 to nemá dôvod byť inak.
Výrobcovia vakcín ale hovoria o každoročnom preočkovávaní, čo jednoducho nie som ochotný akceptovať.
Radšej si prejdem samotnou chorobou a potom už mať kľud.

10) Predpokladám, že keď “prídem na rad”, bude už korona bezpredmetná

Myslím si, že zanedlho už samotný kovid prestane byť problémom: keď budú rizikový zaočkovaný a prestanú umierať -> tak sa z kovidu stane choroba menej nebezpečná ako chrípka. A keďže necítim potrebu sa očkovať ani proti chrípke, tak nebude potreba zaočkovať sa ani kvôli kovidu.

Ďalším dôvodom, prečo si myslím že kovid čoskoro pominie je aktuálne vysoké “premorenie” obyvateľstva -> teda je veľmi pravdepodobné, že si vytvoríme kolektívnu imunitu ešte pred samotným očkovaním.

Záver

Aj bez skĺznutia ku neprevereným informáciám existuje veľa dôvodov, prečo sa nedať zaočkovať (veď uznajte sami, ak by ste chceli získať dôkazy proti “globálnej farmaceutistickej lobby”, dokázali by ste zohnať lepšie? 🙂 )

Okrem toho si myslím, že by to aj tak bolo zbytočné a že riziko “silnejšej nádchy” je pre mňa akceptovateľnejšie ako riziko dlhodobých účinkov vakcín.

Dodatok 9.1.2021: videá na zamyslenie

Princíp 4 druhov vakcín na kovid

Ako vidno z videa, existujú vakcíny ktoré:

 • dodajú samotný proteín
  • ale keďže toto samotné nie je moc účinné, sú potrebné aj doplnky (adjuvanty)
 • alebo infikujú ľudskú bunku, ktorá potom tie proteíny vygeneruje
  • buď je na to použitý oslabený vírus, alebo “nová technológia”
  • v každom prípade, imunitný systém potom reaguje (zabije) bunku, nie proteíny

Reportáž o nekalých praktikách firmy Pfizer v Afrike

https://youtu.be/tm4BbU2wVDg

Rozhovor s doktorom z virologického ústavu SAV (MUDr. Ján Lakota, CSc.)

tvrdí, že rúška majú minimálny účinok. Ďalej hovorí, že ľudia, ktorí sa nechali zaočkovať proti chrípke ju neskôr znášali ešte horšie. Je znepokojený z toho, že mainstream média dávajú obrovský priestor akože odborníkom na epidémiu, aby vytvárali strach medzi ľuďmi.

Odkazy na videá: odkaz na najpodstatnejšia časť, odkaz na celú reláciu

Southpark paródia na kovid

Spoiler alert: len pre silné žalúdky

Postrehy Bukovského o neriešených súvislostiach s očkovaním

https://youtu.be/WNaLTYjMT80
 • takmer rok trvajúce obmedzenia celého nášho života mali smerovať k riešeniu, teda vakcíne a keď sa začína očkovať, dozvedáme sa, že ani vakcína nebude vlastne riešením
 • zdravotný problém začali riešiť politici a médiá (nie lekári)
 • dozvedáme sa, že tá vakcína bude možno chrániť len niekoľko mesiacov – teda keď sa doočkujeme, tak môže začať očkovanie nanovo
 • ľudia ktorý to riadia – ktorý nám mali pomôcť zvládnuť túto situáciu – preukázali zbabelosť, chaos, ingtrigy, nekompetentnosť, neschopnosť priznať si chybu, neschopnosť konať tak aby nám pomáhali -> uviazli v pasci svojej bubliny – v ktorej sa utvrdzujú že to čo robia je jediné správne
 • tí čo poukazujú na neprimeranosť ich opatrení, prípadne ich neefektivitu .. sú najprv blázni, potom konšpirátori, nepriatelia, vrahovia .. a ktovie, možno budú aj odsúdený .. ak k tomu dôjde
 • žijeme stále luxusný život a predsa trpíme
 • už vieme že kovid nie je až taký smrtený, čo malo zásadne zmeniť situáciu a prístup
 • keby nastala skutočná infekcia, tak tí najbohatší ľudia by sa bežali schovať .. politici by nechodili do národnej rady, a na tajné politické stretnutia 🙂
 • čo je to za krajinu, kde 2800 ľudí v nemocnici znamená kolaps?
 • veľké množstvo lekárov sledujú naše videá, ale boja sa ozvať, lebo by ich vyhodili z práce
 • Donald Henderson – našiel spôsob a podarilo sa odstrániť šírenie vírusu (kiahne) – varuje pred “splošťovaním krivky” a lokdownami, lebo to čo bola zvládnuteľná infekcia sa premení na kartastrofu .. a práve toto sa práve deje aj na Slovensku
 • podľa všetkého začne “sadať prach”: klesať počty, keďže populácia je už relatívne dosť premorená

Očkovanie vo filme či seriáloch

Vo filmoch a sci-fi seriáloch sa zvyčajne objavujú náznaky budúcnosti. Občas to, čo voľakedy bola len fikcia, je dnes realita. Niektorí konšpirační teoretici si myslia, že takto sa “programuje verejnosť” pre budúcnosť.

Ukážka zo seriálu “hviezdna brána” ponúka tiež možný zaujímavý následok vakcín.

Dodatok 23.1.2021

Porovnanie rizík a prínosov

Pri hodnotení prínosov a rizík voľby “vakcína vs covid”, nestačí len porovnať pravdepodobnosť problémov.
Ale treba už zvažovať aj akceptovateľnosť týchto možných následkov.

V tom je výrazný rozdiel oproti minulosti, keď sa choroby týkali prakticky všetkých. V jednom videu zaznelo niečo v tomto zmysle:

“Dnes je iná doba ako v minulosti. Ak mala Mária Terézie 16 detí a 6 z nich umrelo na tuberkulózu, tak je jasné, že by vakcínu brala všetkými desiatimi a nebrala by ohľad na možné následky. Pri smrtnosti 1% už treba prehodnotiť aj tie následky.”

Prínos bol vtedy jasný. Dnes už ten prínos pre väčšinu ľudí “nestojí za zmienku”. To zásadne mení situáciu.

Rozdiel v riziku možno popísať takto:

 • riziko kovidu je známe – vo všeobecnosti je napríklad ~ 3x nebezpečnejší ako chrípka
 • riziko vakcíny nie je známe – dá sa teda prirovnať k riziku ruskej rulety

Keďže chrípku som doteraz nepovažoval za problém
=> teda 3x ziaden problém = žiaden problém

Do ruskej rulety by som ale nikdy nešiel.
Bez ohľadu na to, aký veľký “zásobník” sa na ňu použije!

Zamýšľať sa nad vakcínami treba aj z pohľadu slobôd

Vo videu od Dr. Igora Bukovského (od 30 minúty) zaznel dôležitý postreh:

Zachytil som, že EÚ predsa len chystá očkovací preukaz a že bude podmienkou na cestovanie. Čo urobím potom?

Stále nie je vo verejnosti (ani na Slovensku, ani v krajinách EÚ, ani v USA) stále nie je vo verejnosti dosť ľudí na to, kriticky mysliacich, zhodnocujúcich si tú situáciu, so zdravým rozumom, bez konšpirácií, bez nezmyselného konania na jednu alebo na druhú stranu, ani do paniky ani do odmietania na to, aby sme zastavili všetky tieto procesy

Vo chvíli, keď budem postavený pred takúto dilemu že “ak nebudem začkovaný, nebudem sa môcť ísť prejsť ani do Viedne, ani do Prahy, nebudem môcť nasadnúť do lietadla a odletieť do Ríma, ktorý milujem .. Chicaga, na Floridu k priateľom, do Washingtonu .. nebudem môcť malému chalanovi ukázať kus sveta .. toto bude otázka, v ktorej už neplatí, že či je vakcína bezpečná, alebo že či je rýchlo urobená .. toto už je otázka, že sme podľahli. Že sme prehrali. Že sme v situácii, keď politická a mediálna presila dosiahne svoje. Budete hrdinom? Zavriete sa na Slovensku a už nikam nepôjdete? Ale aj keď si poviete, že ja obetujem Rím a Chicago .. a Floridu a obetujem slobodu .. žiť a cestovať .. a že sa rozhodnem žiť v socialistickom nastavení .. tak potom prídu s tým, že vy sa bez toho očkovacieho preukazu nedostanete ani na koncert, ani do kina, ani do divadla…

Takže bojovať proti vakcíne v tejto chvíli sa mi zdá nezmyselné nie kvôli tomu že by som bol zbabelý, ale že problém nie je vakcína. Problém je hodnotový systém, ktorý prevážil v každej Európskej krajine

Inými slovami:

Bojovať proti vakcíne nie je o tom, že by vakcína nebola nebezpečná, ale .. o tom, že ide o naše slobody.

Dodatok 14.2.2021: zaujímavosti z článkov

Článok Virológ varuje: Vakcína môže mať presne opačný efekt. Štúdia hovorí, že mRNA vakcíny pred zmutovanými vírusmi neochránia:

 • Vakcína spôsobuje evolučný tlak na vírus. Pri rozmnožovaní vírusov, každý má nejakú chybu v kopírovaní a každá táto chyba mení genetický kód vírusu – mutuje. Tak na zmutované vírusy nemusí imunitný systém zareagovať, ak má protilátky len na iný, pôvodný. Vírusy sa potom stavajú odolné voči vakcíne.
 • Aj niektorí naši lekári priznávajú, že zavedenie pneumokokovej vakcíny prispela k rozšíreniu zmutovaných agresívnejších kmeňov.
 • Publikovaná štúdia .. odporuje vyhláseniam výrobcov mRNA vakcín Pfizera a Moderny, že nové varianty vírusu nemajú vplyv na účinnosť vakcíny. Jeden zmutovaný vírus ju znižuje 2-násobne, ďalší až 8-násobne.
 • nebudú aj tieto nové varianty len výhovorkou, ktorá má odviesť pozornosť od neefektívnosti vakcíny?

Článok Oxfordská vakcína je proti mutácii koronavírusu účinná len na 10 percent. Čo sa bude diať, ak zlyhajú aj ostatné?

 • Výsledky klinickej skúšky účinnosti vakcíny spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerzity proti juhoafrickému kmeňu vírusu SARS-CoV-2 preukazujú, že vakcína „poskytuje minimálnu ochranu pred mierne až stredne ťažkými infekciami“ u mladých ľudí.
 • Oxfordská univerzita a University of the Witwatersrand v Johannesburgu vo vyhlásení tiež uviedli, že táto vakcína ponúka iba 10-percentnú ochranu proti juhoafrickému kmeňu koronavírusu.
 • väčšina výrobcov vakcín dlhodobo uisťuje celý svet, že ak by aj už registrované vakcíny neboli proti novým mutáciám koronavírusu SARS-CoV-2 účinné, veľmi rýchlo vedia vyrobiť nové verzie

Článok Senior v USA zemřel 25 minut po očkování. Alergickou reakci neměl, smrt vyšetřují úřady:

 • „Muž, kterému bylo 70 let, zemřel 25 minut po očkování,“ informoval ve svém prohlášení newyorský komisař pro zdraví Howard Zucker.
 • „Senior neměl žádnou alergickou reakci na vakcínu,“ upozornil Zucker. Není tak jasné, zda smrt souvisí s očkováním.
 • Zucker zdůraznil, že on i další odborníci na zdraví věří, že vakcína „je bezpečná a pandemii ukončí spolu s nošením roušek a dodržováním rozestupů“

Článok Dr. Lee Merritová – Zásadní problém s vakcínou proti COVID-19 (hrozba není jen v okamžitých negativních účincích):

 • Dr. Lee Merritová upozorňuje na zásadní problém s vakcínou proti COVID-19 a na neúspěšné pokusy na zvířatech s dřívějšími vakcínami proti koronaviru. Zdůrazňuje, že problém s vakcínami nemusí nastat po jejich aplikaci, ale problém může nastat v budoucnu, jak lidé přijdou do kontaktu s virem a jejich tělo se nebude umět bránit.
 • Po epidemii SARS začali testovat kočky… po epidemii MERS… což jsou vše koronaviry, které jsou smrtelnější. Po MERSu testovali na fretkách. Došlo k tomu, že všechna zvířata zemřela. Nebylo to nepatrné… ale nezemřely na vakcínu. Zemřely na tzv. imunitní zesílení nebo protilátkově vyvolané zesílení. Teda protilátkově závislé zesílení
 • ta stylizovaná imunologická reakce, kterou dostali do jejich těla, zakódovala virus, takže ten virus se dostal do těla koček jako trojský kůň, a imunita koček si ho vůbec nevšimla. Pak se tam rozmnožil bez povšimnutí a způsobil sepsi a srdeční zástavu a kočky zabil.
 • studie se zvířaty s tímto typem viru nikdy neproběhla úspěšně
 • Budeme jim věřit .. Že jednají v našem nejlepším zájmu.

Článok Peková: Vakcína nemusí fungovat. Nevíme, co udělá za deset let, očkovat se nenechám:

 • Vakcína nemusí fungovat. Byla vyvíjena proti čemusi, co se tu už nevyskytuje
 • Rozumí prý tomu, že farmaceutické firmy dost vykrvácely a potřebují investici zpět.
 • „Neznáme jejich dlouhodobý bezpečnostní profil. Nebála bych se tolik okamžitých efektů, ale těch, které mohou nastat za pět až deset let. Pokud je někomu třicet, může to být riziko. Já se očkovat nenechám,“ podotkla mikrobioložka.
 • Podle ní je každá vlna byla způsobena jiným, novým virem a nemají nic do činění s tím jarním, ten vymizel. A britská mutace je už čtvrtým kmenem v pořadí.

Článok: Nový izraelský liek proti Covidu vyliečil 29 z 30 pacientov do troch až piatich dní. Český imunológ tvrdí, že by mohol byť silnejšou „zbraňou“ ako vakcína:

 • bol podaný 30-tim pacientom ležiacim v nemocnici, ktorí mali stredný až ťažký priebeh ochorenia Covid-19. Až 29 pacientov sa z Covidu vyliečilo už do troch až piatich dní
 • liek bojuje proti cytokínovej búrke – potenciálne smrteľnej imunitnej prehnanej reakcii na koronavírusovú infekciu, o ktorej sa predpokladá, že je zodpovedná za väčšinu úmrtí
 • bolo by to dokonca možno lepšie než ta vakcína, pretože by to mohlo fungovať na všetky podobné respiračné ochorenia a nebolo by to závislé na nejakých mutáciach nejakých vírusov atď.,

Článok: Po očkovaní vakcínami Pfizer a Moderna sa objavilo vzácne ochorenie krvi. Jeden lekár naň zomrel:

 • lekári nemôžu vyvrátiť dohady, že to nesúvisí s vakcínami
 • Dva týždne pred smrťou mu podali vakcínu z dielne Pfizer-BioNTech a okamžite sa u neho vyvinula trombocytopénia, vzácne a niekedy až smrteľné ochorenie krvi.
 • Príčinou ochorenia je, že imunitný systém napáda krvné doštičky, ktoré sú zodpovedné za zrážanie krvi. Krv, ktorá sa nedokáže zraziť, vytvára u pacientov často modriny. U niektorých, ako napríklad aj v prípade spomínaného lekára, spôsobia masívne krvácanie alebo mŕtvicu.
 • „Vieme, že sa to stalo po očkovaní a spozorovali sme to aj u iných vakcín. Zatiaľ však nevieme, prečo sa to deje,“ vyhlásil.
 • Lekári však naďalej tvrdia, že vakcinácia je bezpečná. Riziko vzniku vážnejších ochorení z koronavírusu je podľa nich stále väčšie ako riziko vedľajších účinkov vakcín.

Dodatok 11.4.2021: porovnanie AstraZeneca, Pfizer a Sputnik

Od posledného doplnku tohto článku (z februára) sa veľa vecí zmenilo:

 • začalo sa vo veľkom očkovať AstraZenecou
  • objavili sa výraznejšie vedľajšie prejavy ako u Pfizeri
  • muselo sa zrušiť vyučovanie, lebo väčšina učiteľov pre ne nemohli prísť učiť
  • na Slovensku po očkovaní umrela 38-ročná zdravá učiteľka
   • vyskytla sa u nej trombóza, na ktorej umierali aj ľudia v iných štátoch
   • kvôli reportáži RTVS chceli potrestať reportérku
   • napriek tomu ŠÚKL stále považoval vakcínu za “bezpečnú a účinnú”
    • súvislosť s trombózou popierali: tvrdili že je to bežné
  • niektoré okolité štáty prerušili očkovanie
  • dánsky a nemeckí vedci dokázali spojitosť vakcinácie s trombózou,
   • čo nakoniec uznal aj niekto z EMA
  • napriek tomu ju naďalej odporúčajú, keďže “prínosy prevažujú and rizikami”
  • v niektorých štátoch sa znížila ochota zaočkovať sa AstraZenecou
   • aj u nás, v Košickom kraji
 • výrobcovia nestíhali dodávať vakcíny do krajín EÚ
  • zjavne Británia, Izrael a USA mali úplne inak riešené zmluvy
  • Maďarsko si teda pozháňalo vakcíny s Číny a Sputnik z Ruska
 • Slovensko začalo riešiť Sputnik, ktorý ešte neprešiel schválením od EMA
  • do Košíc bolo dovezených 200 000 dávok
  • začala kvôli tomu vládna kríza (ukončená výmenou premiéra za ministra financií)
  • Sputnik bol po celý čas v skladoch, testovali ho len na morčatách a v SAV
  • ŠÚKL po mesiaci vypracoval zlé hodnotenie, napriek tomu že všetky testy boli OK
  • nakoniec Rusi požiadali o vrátenie vakcín a Matovič letel do Moskvy
  • Rusi obvinili denník N a ŠÚKL z dezinformácií a začína ďalšia vládna kríza
 • keďže klesal záujem o zaočkovanie u starších, začal sa znižovať vekový limit
  • pritom očakával som, že sa najprv budú očkovať onkopacienti a obézni
   (čo sa nedeje, len sa to obmedzuje na vek)
  • dňa 10.04.2021 sa umožnilo očkovať od 45 rokov, teda už sa môžem aj ja

V mojom ponímaní sa nič podstatné nezmenilo. Naďalej sa neplánujem zaočkovať, dokiaľ nebudem “musieť” (veď to poznáte: “dobrovoľne nasilu”).
Paradoxne, aj napriek medializovaných problémoch s trombózou, ak by som si musel vybrať, tak sa jej obávam menej ako Pfizeru (ako som vysvetlil, je to preto, lebo je vytvorená podobnou technológiou ako Sputnik, len je použitá opičí adenovírus).
Existuje zároveň aj logické zdôvodnenie prečo sa u AstraZeneca prejavovali väčšie vedľajšie príznaky: očkovali sa ňou skôr mladí ľudia (keďže bola testovaná len v populácii do 55 rokov) a u nich nielenže imunitný systém funguje výraznejšie, ale aj prípadné úmrtie je ťažšie zdôvodniteľné ako u starších.

Mierne sa ale zmenili 2 veci ktoré sa ma dotýkajú:

 • už sa môžem dať zaočkovať aj ja -> teda môj dôvod 10) je už neaktuálny
 • pôvodne som napísal, že by som najskôr akceptoval “najviac BIO vakcínu”
  • to by boli Čínske vakcíny, keďže používajú priamo deaktivovaný vírus kovidu
  • ale možno by pre mňa boli výhodnejšie “nádchové” vakcíny (Sputnik + Janssen)
   • keďže okrem kovidu, by ma mohli chrániť aj pred nádchou

Stalo sa ale ešte niečo podozrivé, o čom naše médiá nepíšu:

 • v krajinách kde sa najviac očkuje (Maďarsko + Izrael) výraze stúpali úmrtia
  • toto sa dá vysvetliť “efektom modrej bumážky” -> teda že ľudia sa cestou na očkovanie mohli nakaziť + zaočkovaní sa mohli menej chrániť
   • teda že existuje logické vysvetlenie pre zvýšené úmrtia počas očkovania
 • v Izraeli sa ale stalo niečo podivnejšie:
  • koronaúmrtia im síce klesli na minimum, ale začali im stúpať celkové úmrtia
  • viacero ľudí si to všimlo (aj ja), na grafoch euromomo.eu
  • od 1.4.2021 ale Izrael načas z týchto grafov zmizol, čo vzbudilo určité otázky
  • viac info v článku: Israel: Why Is All-Cause Mortality Increasing?

Uvedená anomália naznačuje, že s tými vakcínami ešte môžeme zažiť prekvapenia.
(teoreticky odpovedá vysvetleniu Dr. Lee Merritovej, ale nemaľujme čerta na stenu)
Čo je ale pre mňa len ďalší dôvod pre zdržanlivosť (namiesto pôvodného bodu 10 ).

Dodatok 14.4.2021: Porovnanie rizika vakcíny a kovidu

Ministerstvo zdravotníctva na facebooku porovnávalo uvedené riziká.

Aká je šanca, že:

 • 0,00065% – dostanete vzácny typ zrazeniny po očkovaní AstraZeneca
 • 0,00072% – vás počas života smrteľne trafí blesk
 • 0,001% – dostanete anafylaktickú reakciu po ktorejkoľvek vakcíne
 • 1,6% – po ochorení na Covid-19 zomriete

Ja som si prepočítal, aká je šanca úmrtia na Covid-19. Ale pre mňa:

 • spomínaných 1.6% platí pre všetky vekové kategórie (nie pre mňa)
 • je to ale už len 0.02% pre toho kto má medzi 20-49 rokov => teda je to 80x menej
 • kto nemá chronické choroby ani morbídnu obezitu => tak je to ďalších ~10x menej
 • kto sa venujete športu, neklesá na duchu + stará sa o zdravie => je to ~10x menej
 • keďže mnoho ľudí prekoná kovid bez príznakov, alebo ho nechytí => ~10x menej

Keď to teda prepočítam, tak už som zrazu na šanci 0,00002%
Je to už teraz 30x NIŽŠIA ✅ pravdepodobnosť ako u zrazeniny pri AstraZeneca
(a to treba rátať ešte s inými vedľajšími účinkami, napr. ten anafylaktický šok 0.001%)

Mne sa to teda ani štatisticky neoplatí 😉

Gancovo posledné slovo: aj keď je skoro isté, že riziko vakcíny je vo všeobecnosti nižšie, pre mňa to stále nie je dôvod pre vakcínu: keďže riziko kovidu dokážem akceptovať (lebo je známe), ale riziko vakcíny neakceptujem (lebo dlhodobý vplyv nie je známy).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *