Protest Gorila (10.2.2012) - keď chcete imunitu, pite actimel, smradi

O čom je “kauza Bašternák”?

História článku: 19.6.2017: publikovaný článok, 20.6.2017: priložené ilustračné foto, dopísaná poznámka o študentoch, organizujúcich protest 4.7.2017: pridaný odkaz na nahrávku (s organizátorom) a pár slov o článku, ktorý kvôli tomu vznikol, 24.6.2017: Dodatok 1: zavedenie odloženej dane, 19.7.2017: Dodatok 2: ako vyriešiť kauzu Bašternák11.11.2017: Dodatok 3: konec kauzy


Určite každý vie, že existuje “nejaký Bašternák”, ktorý okradol štát na vratkách DPH.
Tak je to prezentované médiami, kvôli tomu (či vari kvôli niečomu inému?) sa organizovali protesty pred komplexom Bonaparte.
Robilo sa okolo toho veľké “bu bu bu” .. a výsledok?
Bašternák je ešte stále na slobode.

Je vlastne vinný z podvodov s vratkami DPH, alebo nie?
Ak áno, čo z toho vyplýva? Čo ak nie?
O čom je vlastne “kauza Bašternák”?

Je Bašternák nevinný?

Je nepochybné, že je to bohatý podnikateľ.
To ale automaticky neznamená, že koná protizákonne, alebo že kradne.
Na to, aby bol vinný, by musel porušovať nejaké (aktuálne) platné zákony.
Porušil ich? Pozrime sa na dostupné informácie:

Ako funguje vratka DPH (nadmerný odpočet DPH)

{citujem} Nadmerné odpočty alebo vratky sú peniaze, ktoré v určitých prípadoch štát vypláca podnikateľom, aby si zjednodušil spracovanie výberu DPH.

{zjednodušujem} Keď (napríklad) materiál na výrobu nejakého výrobku stojí viac ako finálny výrobok samotný, podnikateľ môže žiadať o vrátenie prebytočného DPH (keďže vyššiu DPH už štátu zaplatil ten, kto mu ten materiál predal).

{citujem} Nadmerné vratky sú za normálnych okolností užitočný a legitímny účtovný nástroj, ktorý zjednodušuje výber daní a môže pomáhať podnikateľom. Ak však niekto štátu klame a tvrdí, že na obchode prerobil milióny, môže si od daňového úradu pýtať vysoké vratky. Na podvod je nutná súčinnosť nakupujúceho a predajcu.

Poznámka: vysvetlenie na názornom príklade je v článku, odkiaľ pochádzajú aj tieto citácie.

Podľa polície sa trestný čin nestal

Trestné oznámenie v tejto veci bolo zamietnuté kvôli tomu, že “štátu nevznikla škoda”.
Citujem z etrendu:

Kupujúci si totiž podľa nej síce uplatnil nárok na vratku dva milióny eur, ale predávajúci, spoločnosť Rent and Wash, príjem z obchodu riadne priznal a DPH vo výške takmer dva milióny eur štátu aj odviedol. Podľa informácií TRENDu si však predajca Rent and Wash síce cenu obchodu (takmer 12 miliónov eur) do príjmov zarátal, a aj to zohľadnil v daňovom priznaní, no zároveň si sumu DPH voči štátu inými transakciami znížil natoľko, že nakoniec štátu reálne odviedol necelých sedemtisíc eur.

Čo sa vlastne stalo?

Z dostupných informácií som zistil, že:

 • byty najprv kúpila “Rent and Wash s.r.o.” 8. marca 2012 za jedno euro + pôžička 1.2 milióna
 • táto ju predala Bašternákovi (spoločnosti BL-202) za 12 miliónov
  • z čoho mala zaplatiť daň 2.28 milióna (*)
 •  byty potom BL-202 predalo takto:
  • 1 byt (470 tisíc) realitke + 6 bytov (1.2 milióna) nejakému Zimanovi
   • teda vratka je z 12m-1.2m-0.47m => teda z 10.33m *19% = 1.9627 milióna
 • Bašternák sa firmy BL – 202 zbavil hneď v marci 2013.
  • V súčasnosti je jej vlastníkom neznámy občan Rumunska.
 • Firmu Rent and Wash zase ovládla občianka Maďarska.

(*) nie je mi jasné ako by sa malo platiť DPH z pôžičky, ale na tom nezáleží; celá suma má byť nejako zaplatená

Bašternák sa teda v tejto veci naozaj oficiálne ničoho nedopustil: ak vtedy štátu nastala nejaká strata, tak ju spôsobila spoločnosť Rent and Wash, ktorá mala spomínaných 2.28 milióna odviesť štátu, no neodviedla.

Ako sa dá neodviesť 2.28 milióna? To by sa malo riešiť!

Podľa textu z citovaného článku sa to aj riešilo:

Kriminálny úrad Finačnej správy však zistil, že ceny bytov boli nadhodnotené a Bašternákova firma za ne zaplatila len zlomok. Vratka DPH bola podľa úradu fiktívna. Napriek podozreniam bolo Bašternákovej spoločnosti ešte v tom istom roku zo štátneho rozpočtu vyplatené nadmerné odpočty za ďalších takmer šesť miliónov eur. Úrad podal trestné oznámenie pre neodvedenie dane Národnej kriminálnej agentúre (NaKA), ktorá je elitnou zložkou polície na vyšetrovanie závažných trestných činov.

Trestné oznámenie bolo teda podané “pre neodvedenie dane”. Túto daň ale mala zaplatiť spoločnosť Rent and Wash, teda obvinený v tejto veci nebol by nemal byť Bašternák!
No podľa textu článku sa vôbec nevyšetrovala tá neodvedená DPH, ale len fiktívna vratka, ktorá bola inak účtovne v poriadku.

Aj podľa článku Bašternákove firmy skončili v podozrivých schránkach, ktoré majú blízko k podsvetiu je to práve firma “Rent and wash”, ktorá podľa opozície nezdanila 12 miliónov eur (viac info o väzbách Bašternáka a Kočnera vidno na infografike).

 

Obvinenia proti Bašternákovi

Je evidentné, že Bašternák je kšeftár (v článku Koniec dépéháčkovej ekonomiky? zaznel výstižnejší pojem “Dépéháčkar”). Pohybuje sa v okruhu kšeftárov. A darí sa mu.
Podľa denníka N vraj “Bašternákovi vyplatil štát vratky za 16 miliónov eur”:

Firmy podnikateľa Ladislava Bašternáka odviedli štátu v rokoch 2008 až 2015 dane za 72-tisíc eur, za vratky mu bez hlbšej kontroly išli milióny. Opozícia zozbierala podpisy na odvolávanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý podľa nich zasahuje do kauzy.

Bol vraj obvinený v 7 rôznych prípadoch.  Nikde som ale nenašiel, že by ho obviňovali z nejakého podvodu, v článkoch na ktoré som narazil to bolo len “pre neodvedenie dane a poistného”.
(mimochodom: zdravotné poistenie by sa malo platiť pri predaji bytu do 4 rokov od kúpy; no neviem odkedy platí tento zákon .. pravdepodobne vznikol až neskor: ako dôsledok týchto podvodov s bytmi)

Zacitujem z článku “Polícia sa rozhýbala, Bašternák je obvinený”:

Polícia obvinenie potvrdila. „Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vzniesol obvinenie osobe L. B. za zločin neodvedenia dane a poistného,” povedal hovorca policajného prezídia Martin Wäldl. Podľa vyšetrovateľa si podnikateľ ako konateľ spoločnosti BL-202 v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer 2 miliónov eur. Urobil tak pri obchode so siedmimi bytmi v komplexe Five Star Residence v Bratislave. K dvojmiliónovej vratke, ktorá bola vyplatená na konci pravicovej vlády Ivety Radičovej (SDKÚ), sa pridala politika. Opozícia od vlaňajška obviňovala ministra vnútra Kaliňáka, že bráni vyšetrovaniu podvodu a kritizovala aj premiéra. Ten totiž býva v komplexe Bonaparte, ktorý postavila Bašternákova firma.

Voči tomuto obvineniu “zo zločinu neodvedenia dane a poistného” ale podal sťažnosť (a podľa článku “Ladislav Bašternák nepôjde pred súd pre pôvod svojho majektu” ani nepôjde pred súd).

Keďže ešte nesedí v base (o čom by sa určite písalo), zrejme má po účtovnej stránke všetko v poriadku. Bol už aj prešetrovaný pôvod jeho majetku. No rozdiel medzi hodnotou majetku a zistenými príjmami, ako aj ďalšími finančnými záväzkami neprevyšoval 1500-násobok minimálnej mzdy na rok 2016 (čo je ~ 600 000 eur).

Podľa markízy sedieť nebude, lebo ak mu aj niečo zistia, môže uplatniť “účinnú ľútosť” a chýbajúce dane doplatiť.

Všetko by pritom mohlo byť celkom inak, keby vyšetrovateľ siahol po paragrafe daňového podvodu.

Markíza ale nenapísala, že ho podľa vtedajších zákonov ani nemohli obviniť z podvodu s DPH:

Trestný zákon, ktorý v tom čase platil, zároveň umožňoval zánik trestnosti v dôsledku účinnej ľútosti aj v prípade trestného činu neodvedenia dane a poistného. To platí aj doteraz, len sa zmenila skutková podstata tohto trestného činu. Od 1. októbra 2012 už podeň nespadá neoprávnený nadmerný odpočet DPH.

Ako je možné, že Bašternák má všetko v poriadku?

Už len tie zaplatené dane a vyplatené vratky vyzerajú divne: štát na tom viditeľne nejako prerába. Ale ako? Ako je možné, že pri prešetrovaní nenašli žiaden problém?

Napadajú ma takéto možné dôvody:

 1. korupcia (ktorá je v poslednej dobe odpoveďou na všetko)
 2. daňové raje
 3. chyby v daňovom softwari
 4. zahrnutie do výdajov aj náklady, ktoré sa nezdaňujú
 5.  nedomyslené zákony

1) žeby korupcia?

Možno som naivný, ale neverím, že za toto môže nejaká korupcia.
Obviňovanie z korupcie je totižto bežná konšpiračná teória (pokusy o vysvetlenie vecí, o ktorých človek nemá ani šajnu, sa zvyčajne prejavuje obviňovaním z “pôsobenia vyššej moci”).

Samozrejme že chápem, že občas niekto niekoho podplatí (robíme to všetci, už len tým, že čašníkom dáme sprepitné). Ale odôvodňovať všetko korupciou a pritom nikdy žiadnu korupciu nedokázať, je zjavným signálom, že pravda je niekde inde.
Ako názorne ukazuje analýza finančných tokov v kauze Bašternák, len málokto vie o čo sa tam v skutočnosti jedná. Preto všetci len hádajú. No a korupcia sa ponúka ako to najjednoduchšie vysvetlenie. No určite chybné.

2) žeby daňové raje?

Určite si takto kšeftári tiež zarábajú, ale v článku z prešetrovania sa písalo, že “predajca Rent and Wash takmer 12 miliónov eur do príjmov zarátal, a aj to zohľadnil v daňovom priznaní”, teda v tomto prípade sa jednalo o niečo iné.

3) žeby chyby vo výpočtoch?

Začiatkom roka 2012 zavádzali nominanti SDKÚ nový daňový systém. A mal problémy.
Podobne mal problém aj systém zavádzaný v roku 2015.

Teoreticky by tým problémom mohli byť chyby, kvôli ktorým sa kšeftárom nezarátavali nejaké zisky. Ale šanca že by to naozaj tak bolo, je mizivá.

Nakoľko sa jedná o medializovanú kauzu, chyby pri prešetrovaní (pri kontrole majetku) tiež nevyzerajú moc vierohodne.

4) žeby sa zahrňovali do výdajov aj nezdaňované náklady?

Pri analýze toho, koľko má Rent and Wash zaplatiť na DPH ma napadlo, že jej výdavkom bolo 1 euro + 1,2 milióna euro pôžičky. Ak si týchto 1.2 milióna zaráta do výdavkov, tak z nich DPH nebude platiť. Ale ani predajca tú daň nezaplatí, lebo on splatením pôžičky nezískava žiaden príjem, ktorý by mal zdaniť (príjem získa späť banka).

No ale túto situáciu majú daniari určite podchytenú. Ak by nie, tak by štátu naozaj unikali platby za DPH.

Ale opäť: neverím, že na takúto zásadnú vec by som prišiel až ja (ktorý sa do platenia daní nevyzná) a nie aj niekto iný (kto sa takýmito vecami živí).

5) žeby nedomyslené zákony?

Toto mi pripadá ako najpravdepodobnejší dôvod, ako sa vlastne zarába na vratkách DPH
(teda: že sa zarába na niečom inom, ale tie vratky sú prostriedky, ako sa dajú od štátu vymámiť peniaze aj z ničoho).
Ovšem, žiadne dôkazy nemám. Už len preto, lebo do zákonov sa nevyznám.
Je to teda tiež len “konšpiračná teória”, ale už omnoho pravdepodobnejšia ako “korupcia”.

 

Spolitizovanie úspešných podnikateľov

Ako vidno z uvedených citácií, u “kauzy Bašternák” vôbec nejde o riešenie problému s podvodmi s DPH. Ani o korupciu.

Zo žiadneho článku, ktorý sa tejto kauze venoval, som nemal pocit, že sa niekto snaží o nejaké riešenie. Jediné čo z nich cítiť, je snaha zapliesť do toho predstaviteľov súčasnej vlády.
Akoby každý “úspešný podnikateľ” bol oligarchom, ktorý spolupracuje s vládou a okráda štát.

Veľmi výstižná je linka k článku “Vysvetlenie kauzy Bašternák. Sedem základných otázok”, ktorá má web linku “kauza-basternak-vsetko-co-potrebujete-vediet” (teda taký bol pravdepodobne pôvodný názov toho článku)

Dočítate sa tam :

 1. Kto je Bašternák? (že podnikateľ spájaný s politikmi)
 2. Z čoho je podozrivý? (že urobil fiktívny obchod)
 3. Je Baštrnák zapletený s Kaliňákom?
 4. Dostal Kaliňák od Bašternáka peniaze?
 5. Dajú sa tvrdenia o prevodoch overiť?
 6. Sú ďalšie dôvody myslieť si, že Bašternák má vplyv na politické špičky?
 7.  Čo sa bude diať?
  Ako funguje nadmerný odpočet DPH

Z faktov sa dozviete len to, že podnikatelia majú možnosť uplatniť si vratku DPH (čo bežný ľudia nemôžu), že veľkopodnikatelia majú známosti (čo je mimochodom logické) a že v tejto veci neexistujú žiadne priame dôkazy, len dohady a nepriame konexie (keďže všetko býva zo všetkým prepojené, ako vidno z článku “Páčiť sa vám to nebude. Týchto 10 spoločností ovláda všetko, čo dostanete na tanier”).

Inak sa z tohto článku dozviete len o vykonštruovaných obvineniach, ktorých účelom je jediné: aby ste sa dozvedeli len toľko, aby ste sa nasrali.

Kto má záujem na tom, aby sme boli nasraný? Bola to len opozícia?
Alebo niekto iný má záujem na tom, aby sme nedôverovali politikom a neverili vo fungovanie vlastného štátu?

Protikorupčný pochod (zaujímavosti)

Zaujímavé sú napríklad okolnosti štrajkov súvisiacich s touto kauzou. Podľa článku Študent organizujúci protikorupčné pochody šokuje: Nie je to z mojej hlavy!, organizátori protestov odmietli stretnutie aj s Ficom, aj s policajným prezidentom. Podľa diskusie k článku to ani neboli obyčajní študenti, ale víťazi nejakej súťaže v diskutovaní.

Ešte zaujímavejšia diskusia je pod článkom Redaktorka Plusky poľuje na študenta z protestov, akoby dostala zadanie. Dotknutý študent zavolal novinárke kvôli prekrúcaniu faktov (naozaj bol názov toho článku zavádzajúci .. no možno pravdivý), tak sa ho táto spýtala čo vie o kauzách Gorila a Bašternák (keďže kvôli nim sa organizovali protesty). Ona potom túto nahrávku zverejnila, čím vyšlo najavo, že o Bašternákovi vedel len to, “že sa do toho zamotal” a že jeho firma zaplatila Kaliňákovi. V článku sa spomínajú aj analytici (ktorí ho za nevedomosť kritizovali) a ďalšie zaujímavé info (“že D. Straka vodu káže a víno pije”, keďže chce ísť študovať mimo Slovensko, hoci protestovali aj za to, aby neboli nútený zo Slovenska odchádzať).

V diskusii bol aj odkaz na spomínanú nahrávku:

https://www.youtube.com/watch?v=dGf9PjXt1PY

Čo robí opozícia a médiá?

Nevšimol som si, že by opozícia chcela niečo riešiť (v skutočnosti je problém s vratkami už “vyriešený”, ako píšem v nasledujúcej kapitole). Ale aktívne sa snaží zapojiť do tejto kauzy predstaviteľov vlády.
Ako vidno z citovaných článkov, aj médiá sa snažia nejako dostať Bašternáka do súvislosti so Smerákmi.

Na protestoch sa vyzývalo, aby sa Fico odsťahoval z komplexu Bonaparte:

 • lebo Bašternák bol v minulosti konateľom v spoločnosti REAL FORUM INVEST, ktorá stavala komplex Bonaparte
 • no a dnes tam býva Fico a podľa opozície “za prenájom platí zvýhodnené nájomné”, čo považuje za korupciu

Opozícia sa snaží odvolať Kaliňáka:

 • lebo Bašternák býva v tej istej časti Bratislavy ako on, čo podľa nich znamená, že spolu obchodujú
 • tak ho vyzývajú, aby sa vzdal funkcie

Opozícia rieši 12 miliónov v hotovosti:

 • lebo Bašternák na výsluchu tvrdil, že spomínaných 12 miliónov eur zaplatil v hotovosti
 • kvôli čomu demonštratívne priviezli vrecia s kvázipeniazmi do parlamentu

Tak ma napadlo:

 • odsťahovali by ste sa, ak by ste zistili, že luxusný byt v ktorom bývate staval bohatý podnikateľ? A kam? Veď luxusné byty stavajú len bohatí podnikatelia…
 • dali by ste výpoveď z práce, keby váš sused z vedľajšieho sídliska bol kšeftár? Veď ich tam určite zopár býva, či už chcete, alebo nie…
 • keď chcete niekoho obviniť z podvodu, chytali by ste ho za slovíčka, alebo by ste skôr hľadali nejaký zákon, ktorý porušil?

Prečo Kaliňák?

V poslednej dobe sa mi v politike javí najvýraznejšou zmenou to, že opozícia už neútočí len na Fica, ale už aj na Danka a Kaliňáka. Myslím si, že je to preto, lebo si hľadajú novú obeť.

Zosmiešňovať Fica sa už snažia roky (ako vidno z článku “agenda pravicových strán”). Ale neúspešne. Asi ho ani nieto z čoho obviniť; ak nekšeftuje, tak sa ani nemôže dopúšťať korupcie. Zaznelo to aj v “gorile”:

Haščák hovorí, že sa to môže otočiť proti Ficovi a Flašík teraz môže Ficovi škodiť. Fico hovorí : „Vy máte dostatok informácii podľa mňa. Čo je na mňa mi povedzte? Čo môže na mňa použiť? Že som nejakú babu stískal na letisku?“ Haščák súhlasí, že to môže Ficovi skôr pomôcť ako uškodiť. Fico hovorí: „Aký biznis som ja robil kedy? Kde som bol?“ Haščák hovorí, že skôr by mohol použiť veci zvnútra, z kuchyne SMERu. Fico oponuje, že nemá čo rozprávať. Haščák súhlasí.

V Gorile sa ale písalo aj o tom, že aj Haščák sa snažil zdiskreditovať Fica:

Haščák chce zničiť SMER. Chce založiť BN združenie, do ktorého pred parlamentnými voľbami dajú 20 — 30 mil. Sk na reklamnú kampaň proti Ficovi.

Poznámka: predpokladám, že súčasťou tej reklamnej kampane boli aj billboardy, ktoré som si vyfotil a napísal o nich spomínaný článok

Čo sa s Bašternákovými kšeftami dá robiť

Podľa výsledkov vyšetrovania sa teraz už s tým zjavne nedá robiť nič. Všetko čo sa vtedy dialo, neodporovalo vtedajším zákonom o DPH (mimochodom: z dielne Radičovej vlády).
Aby problémy s nadmerným odpočtom DPH mohli byť potrestané, upravila Ficova vláda už v roku 2012 zákon tak, aby boli kšefty s vratkami DPH trestným činom.
A aby sa obmedzilo s kšeftovaniu s bytmi, zaviedli sa zdravotné odvody z predaja nehnuteľnosti do 5 rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti (asi v roku 2013, neviem presne). “Dépéháčkovú ekonomiku” výrazne obmedzilo aj zavedenie elektronických kontrolných výkazov.
(pripravuje sa aj “systém odloženej dane”, kde DPH odvádza až posledný článok v reťazci)
Súčasná vláda teda tento problém má už dávno podchytený a rieši ho novými dodatkami zákonov.

Takýto prístup síce asi funguje, ale mne osobne sa nepáči, lebo sa tým zákony stávajú zložitejšími, no a doplácajú na ne aj nevinný bežný ľudia. A kšeftári aj tak isto nájdu nejakú medzeru v zákone (čím viac bude neprehľadnejší, tým ťažšie sa na to potom príde).

Zdôrazňovanie tejto kauzy určitými (pravicovými) politikmi je podľa mňa len “kopanie do zdochnutého koňa”, lebo takéto niečo by sa už podľa aktuálnych zákonov nemalo stávať.
(navyše: spomínaná vratka bola podľa citovaného článku vyplatená počas Radičovej vlády, iná vratka z roku 2005 bola z čias Dzurindovej vlády, čo znamená že kšeftári sú zjavne “nezávislý na vládach” a teda obviňovať z tejto kauzy len aktuálnu vládu je samo o sebe nelogické)
Dokonca ma napadá, že opozícia o problémoch s vratkami DPH vôbec nevedela a uvedomila si ich až po zavedení spomínaných zákonov.

Hádže to len zlé svetlo na ich samých: nakoľko pravica je z princípu zameraná na podporu podnikateľov, je (podnikateľ) Bašternák ich dielom. Keby neexistovali “možnosti odpočtu DPH”, ani “vratky DPH”, žiadna “kauza Bašternák” by neexistovala.
Prečo doteraz nikto nenavrhol, aby sa tieto “mechanizmy ktoré ničia voľný trh” (lebo si ich nemôžu uplatniť bežní ľudia, len podnikatelia) zrušili?

Problém so zneužívaním odpočtov DPH

Je všeobecne známy fakt, že niektorí podnikatelia neplatia dane. Pekne to vidno aj u tejto kauzy, keď Bašternákove firmy zaplatili za 7 rokov len 72-tisíc eur, hoci točili biznis za milióny.

A že “Rent and Wash”, po predaji bytov za 12 milióvn “si sumu DPH voči štátu inými transakciami znížil natoľko, že nakoniec štátu reálne odviedol necelých sedemtisíc eur”.

Možnosť znížiť si daňový základ je zjavne zneužívaná. Vyzerá to tak, že keď nejaký podnikateľ zarobí dáke peniaze, tak ich “investuje”: buď si kúpi drahé auto, alebo za 12 miliónov kúpi od kamaráta byty… (netuším, ako to potom robí ten kamarát, ktorý si musí zaúčtovať tých 12 miliónov, ale zrejme to podnikatelia nejako vedia, inak by to nerobili)

Prečo proti tomuto nikto neprotestuje?
Dá sa s týmto niečo robiť?

Gancovina: bolo by možné zrušiť znižovanie základu dane o výdavky? (Ukáž / Skry)

 

Záver

“Kauza Bašternák” je politická kauza, ktorá takmer rok hýbala politickou scénou.

A čo z toho? Nič. Bašternák “je nevinný” (napriek tomu, že je to určite šmejd, ktorý zneužíva medzery v zákone a určite má aj známosti na vplyvných miestach).

Poukázala ale na to, že niektorí “podnikatelia” nielenže dokážu optimalizovať dane tak, že neplatia žiadne dane štátu, ale že si to dokonca vedia zariadiť tak, aby štát platil dane im. Ako to robia, je mi už záhadou (aspoň nenašiel som žiadne zrozumiteľné vysvetlenie, ako by sa tým ani nikto nezaoberal) .. možno je to verejné tajomstvo o ktorom určitý politici vedia, no neriešia ho preto, aby ho aj oni sami mohli zneužívať .. ale zjavne je to aj pravicovou aj ľavicovou vládou ignorované, nakoľko nikto z politikov voči tomu nevzniesol žiadne obvinenie, ani neviem o žiadnej zmene zákona v tomto ohľade (mimo toho, že sa kšefty z vratkami zaradili medzi trestné činy).

Po preskúmaní dostupných informácií som zistil, že Bašternák nemôže byť odsúdený len kvôli prepieranej “vratke DPH”. Vratka DPH je totižto daňová optimalizácia ako každá iná, ktorú môžu využívať všetci podnikatelia; nie je to automaticky zločin. No a v Bašternákovom prípade sa zistilo, že má všetko účtovne v poriadku.

Celá kauza je teda zúfalý pokus niektorých opozičných politikov (ktorí nie sú vo vláde) o rozvrat aktuálnej vlády. Píšem “zúfalý” preto, lebo určite vedia, že Bašternák je vlastne ako oni. Lebo určite tiež optimalizujú dane “v medziach zákona” podobne ako on (len možno nie v takom množstve a tak okato), keďže aj oni sú zvyčajne podobní podnikatelia. A keby sa dostali do vlády oni, určite by sa našiel niekto z opozície, čo by na nich vytiahol podobného “Bašternáka”. Teda len si takýmito kauzami sami pília konár pod nohami (alebo “vŕtajú si dieru do vlastnej loďky”).

Aby problémy s vratkami DPH už nenastávali, bolo by najjednoduchšie, keby sa zrušili. Alebo aby sa zrušila možnosť odpočítať si (nesúvisiace) náklady z daňového základu. No na toto asi súčasní politici nepristúpia…

Dodatok 1: zavedenie odloženej dane (24.6.2017)

Akurát sa objavil článok “Komentár Petra Kremského: Koniec dépéháčkovej ekonomiky?” v ktorom sa opisuje zavedenie “odloženej dane”.

Možno to na prvý pohľad vyzerá ako dobrá správa, obávam sa, že sa môže stať aj pravý opak: štát príde o viac peňazí ako prišiel kvôli vratkám DPH. Ako?

Najprv zacitujem zopár viet z diskusie:

 • DPH vymysleli takí,ktorí presne vedeli ako na nej zarobiť.Je to zmuchlanec pravidiel,z ktorých majú aj daňováci hlavu v smútku.A ako sa hovorí-kto umí ten umí,a ten čo meumí tak čumí.
 • DPH je nová daň, zavedená v roku 1963, pretože Západ bol pred bankrotom. Poctivo a čestne povedané, je to jedna obyčajná a sprostá zlodejina. Vytrieskať z každého okamžite na drevo 20 %.
 • DPH nebola prijatá v roku 1963, ale už vo Francúzsku po vojne, v roku 1950, aby sa štát vyčerpaný vojnou dostal k peniiazom.
 • Za bývalého režimu, ak si dobre pamätám, si frimy fakturovali tovar medzi sebou za VOC / veľkoobchodnú cenu./ a až konečný spotrebiteľ, čo si tovar kúppil, platil v maloobchodnej cene ( VOC plus daň z obratu / a punktumInak
 • DPH v poslednom clanku retazca nic neriesi .. veď staci ak by IT firma zacala nakupovat subsystemy IT služieb od platcov DPH/zivnostnikov a nasledne klikou enter exportovat do tramtarie a ziadat DPH vratky za export…!
  – podnikatelia s celej DPH budu to oslavovať aj mesiac v kuse že im DPH zrušia, že bude ešte väčší milionári miliardári ako sú, nevedno ktorý podnikateľ čo sedí v európskom parlamente navrhol to, aby už nikdy v živote DPH platiť nemusel

Môže sa stať, že žiadna DPH nebude vyplatená, ako sa píše v poslednom príspevku?
V tom prípade by štát mohol prísť aj o viac, ako prišiel kvôli vratkám (ak kvôli tým vratkám o niečo vôbec prichádzal). Predpokladám, že pre daňový úrad bude veľmi ťažké dokázať, že určitý produkt už vlastní finálny zákazník.
(a kým to nedokáže, tak si ani nebude môcť pýtať DPH, hoci doteraz si ju pýtať mohol)

Daňové podvody sú už podľa mňa podchytené dostatočne. Novo plánované “odloženie dane” je teda zbytočné. V “kauze Bašternák” by sa totižto zavedením tohto systému vôbec nič nezmenilo!
(keďže firma “Rent and Wash” si uvedených 12 miliónov zaúčtovala)

Čo ak je “kauza Bašternák” (a predpokladám, že v iných štátoch majú čosi podobné) len zámienka, aby sa zaviedol tento systém, vďaka ktorému je možné ešte viac ožobračovať štát o DPH?

Dodatok 2: ako vyriešiť kauzu Bašternák (19.7.2017)

Nemyslel som si, že tu ešte niečo dopíšem, ale predsa sa ešte niečo našlo.

Nakoľko “kauza Bašternák” vznikla ako politická kauza, nemá žiadnu šancu na úspech:

 • myslím si, že za úspech Bašternákového podnikania vôbec politici nemôžu
  • teda z toho pohľadu sa táto kauza ani nedá dotiahnuť do “úspešného konca”
   • ak sú v nej obviňovaný nevinný, zrejme proti nim ani žiadne dôkazy neexistujú
 • nakoľko je vykonštruovaná tak, aby sa týkala tých ktorí by ju mali vyšetrovať
  • tak z princípu nebude vyšetrená (snáď Kaliňák nepôjde sám proti sebe)

Obvinenie, ktoré nemôže byť dotiahnuté do konca má jediný cieľ: ohováraním skompromitovať nevinných tých, ktorých sa nepodarilo skompromitovať legálnou cestou.

Aj študentský “pochod proti korupcii” nemal už z princípu žiaden nádej na úspešný koniec.
Nestačí len kričať “žiadame vyšetriť kauzu Bašternák”, lebo z toho nie je jasné, čo presne treba spraviť. Presne takto sa to robilo doteraz. No a výsledok: žiaden => zjavne to nefunguje.

Ale riešenie určite existuje.
Vyšetril som si kauzu Bašternák po svojom, teda z úplne iného pohľadu.
Dospel som k názoru, že aby sa táto kauza raz a navždy vyriešila, treba ju najprv odpolitizovať a potom položiť jednoznačné a vyšetriteľné otázky (spolitizovať sa dá vždy neskôr: ak by odpovede na tieto nepolitické otázky viedli len k politickým odpovediam).

Aké otázky sa mali študenti na protikorupčnom pochode pýtať?
V prvom rade to nemali nazvať protikorupčný pochod, keďže na korupciu nemajú žiaden nepriestrelný dôkaz.
No a v druhom rade, samotné otázky musia byť zrozumiteľné, jednoduché, jednoznačné a preveriteľné. Napríklad:

 1. prosíme o preverenie/potvrdenie informácií z médií:
  • naozaj Bašternák zaplatil na dani len 72 tisíc, hoci pritom dostal na vratkách 16 miliónov?
 2. ak je to pravda – prosíme o vysvetlenie, ako je to možné
  • ak nie, prosíme o presné sumy, ktoré zaplatil/dostal
 3. ak naozaj Bašternák dostal viac od štátu ako mu zaplatil, žiadame v prípade porušenia zákona o odpovedajúce potrestanie
  • ak nie, prosíme o prešetrenie zdroja klamlivých informácií, kvôli ktorým Slovensko venovalo svoju energiu zbytočnému ohováraniu
 4. ak Bašternák štát “okradol” legálne, prosíme o zmenu zákonov, aby k tomu už nemohlo do budúcna dochádzať
 5. prosíme aj o podobné prešetrenie spoločnosti “Rent and Wash”
  • nakoľko vieme, že z 12 miliónov (čo získala od Bašternáka) zaplatila len 70 tisíc na DPH, zdá sa nám to málo
 6. prosíme o oficiálne vyjadrenie ku krokom, ktoré ste spravili na základe tejto kauzy
 7. prosíme o vytvorenie zákona, ktorý by:
  • umožnil potrestať špekulantov, ktorý zneužívajú chyby/nejasnosti v systéme/zákonoch na svoje obohacovanie (hoc aj legálne)
  • no a zároveň ktorý by netrestal slušných ľudí, ktorý systém nezneužívajú

Pri takýchto otázkach je určite väčšia šanca dozvedieť sa skutočnú pravdu.

Dodatok 3: koniec kauzy (11.11.2018)

Po určitej pauze sa znova objavuje na scéne “Kauza Bašternák”. Čo priniesla tentokrát?

V skratke: Bašternák má ísť do väzenia, súd ho uznal vinným:

 • od minulého roka čelil obvineniu z neodvedenia daní a poistného
 • v januári Bašternák vyplatil štátu 1,73 milióna eur daní ako “účinnú ľútosť”
 • pred pojednávaním sa zbavil svojho majetku (prepísal na manželku luxusnú vilu na Slavíne)
 • hneď na začiatku pojednávania priznal slovami “Som vinný a svoj čin ľutujem”
  • teda nebolo treba robiť dokazovanie súd prebehol za necelé 2 hodiny
  • Bašternák sa proti rozsudku hneď odvolal
 • dostal 5 rokov nepodmienečne + zákaz 5 rokov podnikať
  • musí ešte doplatiť 242-tisíc eur Daňovému úradu v Trenčíne
  • poľahčujúcou okolnosťou (okrem ľútosti a priznania) bolo aj že mal čistý register trestov
  • prokurátor na zaistenie jeho majetku nevidel zákonný dôvod

Slová sudkyne:

„Obžalovaný sa uznáva vinným, že ako konateľ spoločnosti uskutočnil v mesiaci marec 2010 prevody vlastníckeho práva a spoluvlastníckych podielov k nehnuteľnostiam, ktoré v skutočnosti len predstierali a nemali hospodársku podstatu, pričom jediným účelom týchto prevodov bolo vylákanie nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty v celkovej výške 1,97 milióna eur,“ konštatovala pri vyhlásení rozsudku sudkyňa Mária Szabóová.

V článku je to vysvetľované takto:

Vratky DPH si podľa obžaloby Bašternák uplatnil v roku 2010 na základe kúpy siedmich bytov v bratislavskom komplexe Five Star Residence, ktorý stavala spoločnosť od júna väzobne stíhaného Mariana Kočnera. Bašternákova spoločnosť BL-202 za ne v skutočnosti uhradila 1,46 milióna eur, kúpnu cenu na zmluve však umelo zvýšila až na 11,85 milióna eur a od štátu si vyžiadala takmer dva milióny eur.

Obžaloba za “neodvedenú daň”  na tomto základe ale nedáva zmysel:

 • keby zaplatil len 1,46 milióna a v priznaní uviedol 11,85, jednalo by sa o “daňový podvod”
  • o ten sa ale nejedná, lebo daň bola “odvedená” spoločnosťou “Rent and Wash”
   • teda žiadne “neodvedenie dane” v tejto súvislosti nemôže ísť
 • slová sudkyne neznejú, že by riešila obvinenie z neodvedenia daní a poistného
  • uznali ho vinným len za manipulatívne predaje (za netrhové ceny)
   • ale navýšenie ceny na kúpnej zmluve ktorú akceptuje aj druhá strana nie je zločin

Účtovne by prípadnú “neodvedenú daň” mal zaplatiť Kočner. Ak Bašternáka naozaj obvinili z nezaplatenia dane, tak by muselo ísť o úplne inú daň. Napríklad ak by do daňového priznania firmy BL-202 neuviedol príjmy tých 12 miliónov, ktorými akože vyplácal. No v žiadnom článku som sa o pôvode peňazí BL-202 nedočítal. Všetky články namiesto toho riešili politiku.

Všetko poukazuje na to, že tí novinári ani len netušia, ako to Bašternák vlastne spravil.
(alebo to ani len nechcú vedieť, len z toho chcú vytĺcť “politický kapitál”)
Možno to nechápe ani tá sudkyňa. Akoby riešila len dôsledok:
Štát mu vyplatil väčšie dane (vďaka vratkám), ako on zaplatil štátu.
Vďaka tomu mohol byť Bašternák obvinený aspoň za neodvedenie dane, keď už za nič iné.

Čo presne sa tam vlastne stalo? Výstižne to zhrňuje jedna reakcia v diskusii:

Veď to je jasné, treba upokojiť ovečky a niečo obetovať. Ale to gro za tým sa stále my bežní ľudia nedozvieme!!

Bolo za tým obvinením aj niečo iné?

Je možno paradoxom, že podobne ako Bašternák, aj Andrej Kiska si uplatnil “účinnú ľútosť”, kvôli daňovým podvodom “nezaplateným daniam”. Možno práve kvôli Kiskovi bol obvinený z podobného dôvodu. Obaja sú teda meraný “rovnakým metrom”, hoci len jeden z nich ide do väzenia. No ešte tam nie je, keďže sa odvolal a podľa jeho obhajcu trestnosť činu zanikla:

Obhajca P. Filip sa s návrhom trestu nestotožnil. „V otázke rozhodovania o vine je právna situácia mimoriadne jednoduchá, keďže môj klient vyhlásil, že je vinný. Nielenže to vyhlásil, ale v zákonom stanovenej lehote uhradil predmetnú sumu. Vzhľadom na skutočnosť, že môj klient 10. januára 2018 uhradil 1,7 milióna eur, navrhujem ho oslobodiť spod obžaloby, lebo trestnosť činu zanikla. Navrhujem aj alternatívny návrh, a to trest odňatia slobody s podmienečným odkladom jeho výkonu,“ povedal P. Filip.

Čo dosiahla kauza Bašternák?

Napadá ma porekadlo: “Aj vlk je sýty, aj ovca zostala celá”. 

Opozícia môže byť spokojná: dosiahli čo žiadali (cez protesty študentov).
Fico už nie je premiér, Kaliňák už nie je minister vnútra. Len kvôli “ohováraniu”.
Síce im nič nedokázali, ale aj tak museli odstúpiť. Teda ich ohováranie sa bude stupňovať.
Už vedia, že na odvolávanie nepotrebujú dôkazy: stačí im len niekoho obviniť a rozhnevať dav.

Koalícia dosiahla to čo chcela: ak bude Kiska politikom, stačí ho len prirovnať k Bašternákovi.

Bašternák dosiahol to čo chcel: síce ho zabásnu (s čím určite rátal), ale nie nadlho.
O to čo si nakradol nepríde.

A čo my, voliči, bežní ľudia?
Aký prínos to pre nás malo?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *