O Gancovkách

Gancovky (logo)Vitajte na Gancovkách, blogu ktorý sa venuje venuje kvalitným fotoaparátom (hlavne nezrkadlovkám), oblastiam ktoré s nimi súvisia (teda aj zrkadlovkám) a Gancovým analýzam aktuálnych tém (prípadne aj niečomu inému).

Pôvodnou úlohou stránky bolo podeliť sa so skúsenosťami, ktorými som za tie roky musel prejsť popri samotnom fotení:

 • poskytnúť začiatočníkom (a nielen im) základný prehľad a vysvetliť princípy
 • vyjasniť, čo sú to bezzrkadlovky (v čom sa líšia od zrkadloviek, prečo sa tak nazývajú a aké sú ich výhody)
  • pomôcť prekonať obavy tých, ktorí ich nepoznajú, alebo majú o nich skreslené informácie
 • dopĺňať informácie, ktoré sa nenachádzajú na ostatných československých stránkach
 • prehodnocovať staré/neaktuálne/prekonané dogmy z minulosti

Na rozdiel od iných fotoblogov tu nemám veľa svojich fotiek, dôležitejší je textový obsah.
(chcem sa venovať hlavne fotoaparátom a nie fotkám samotným)

Ale po príchode Covidu som postupne prešiel aj na aktuálnejšie témy: politika, vojna na Ukrajine a v pásme Gaza.
Prečo? Píšem v článku Prečo riešim politiku, kovid + vojnu? (a mali by ste aj vy) Alebo: ako môžeme ukončiť aj kovid aj vojnu.
Plánujem sa povenovať ešte aj zdraviu. Podobne ako u foťákov, tiež sa chcem podeliť s informáciami, ktoré som za tie roky zistil.

Čo tieto témy spája? Vo všetkých týchto oblastiach panuje veľa predsudkov, demagógie a mylných názorov.
Všade sú prítomné manipulácie a dezinformácie. Vo svojich článkoch sa preto snažím vysvetliť tie, ktoré ostatní zvyčajne nevnímajú. 

Blog aj stránky

Hneď na základnej stránke (alebo z menu “Fotoblog”) sú zobrazené blogy (posledne napísané, kratšie články).
Vždy aktuálne, najpodstatnejšie informácie (ktoré sa snažím priebežne dopĺňať, na rozdiel od blogov) sú na stránkach dostupných z hlavného menu. Pre lepšiu orientáciu na začiatku obsahujú krátky obsah. Tu sa ešte dočítate:

Vrchné menu (alebo čo tu vlastne nájdete)


Všeobecné informácie, názory, analýzy, linky na zaujímavé články, fotografické novinky, …


Okrem článkov na gancovkách sú tu aj odkazy na články ktoré som predtým publikoval na predchádzajúcej stránke.


» rozdelenie foťákov (nielen) podľa kvality a veľkosti: popisujem tu aj dôležitosť ostatných parametrov/vlastností
» vymenovanie výhod a zásadných odlišností jednotlivých systémov

Skrátka všetko podstatné čo treba vedieť o súčasných foťákoch na jednom mieste:

 • základné informácie o ktorých si skúsenejší fotografi myslia že sú všeobecne známe, hoci sa o nich BFU nemajú ako dozvedieť
 • informácie (nielen) začiatočníkom pri výbere najvhodnejšieho aparátu
 • informácie skúsenejším o iných foťákoch ako majú oni sami
 • vymenovanie aktuálnych možností a prípadne ich lepších alternatív
 • informácie o bezzrkadlovkách


dôvody prečo si myslím že práve ony sú najperspektívnejším systémom foťákov dneška
(v skratke: lebo sú tým najlepším kompromisom)


Zhustené skúsenosti zhrnuté do niekoľkých článkov, rady do života .. ale aj zopár vtípkov.

Vznik a zameranie Gancoviek

Samotná stránka vnikla osamostatnením sa zo stránky dusanhaluska-photography v roku 2013.
Mal som v pláne ju vytvoriť už v roku 2011 (kedy som napísal nepublikovaný príhovor), ale keďže ma brácho predbehol a spravil si vlastnú stránku (nezávisle na mne), pridal som sa k nemu a začal písať tam.

Hlavné zameranie stránky sa vlastne (od jej prvotných plánov) nezmenilo:

 • chcel by som informovať o vylepšeniach foťákov (hlavne tých bez zrkadla)
 • prezentovať netradičný pohľad na (možno) tradičné témy
 • upozorňovať na zaujímavé články
 • pokúšať sa odpovedať na dôležité principiálne otázky

No keď už som sa na to dal, napadlo ma aj zopár nových možností ako by sa dala táto stránka využiť na zlepšenie života nás všetkých (ktoré som inde zatiaľ nevidel). Ak si nájdem čas tak možno sprístupním ostatným aj moje 2 webové aplikácie ktoré denne využívam (navrhol a naprogramoval som ich pri učení sa čohosi nového: programovacieho jazyka PHP) a myslím si že že by sa hodili aj iným.

V čom sú Ganovky iné?

nielen blogy a fotky

Väčšina veľkých serverov dnes obsahujú hlavne blogy: každý deň iné, zvyčajne krátke články. Blogy sú síce fajn, ale časom sa stávajú neaktuálnymi. Na Gancovkách sú okrem aktuálnych blogov aj “vždy aktuálne” články.

Okrem blogov na mnohých webserveroch bývajú aj galérie zaregistrovaných používateľov, profesionálni fotografi prezentujú svoje portfólio.
Na väčšine foto-stránok sa teda nachádza veľa fotiek. Je teda zbytočné ich dávať aj tu (hoci zopár ilustračných záberov som tu chtiac/nechtiac musel priložiť).

základné informácie sú tu vždy aktuálne a kompletné

Pri pokuse o vyhľadanie si podstatných informácií som zvyčajne narazil na staršie články ktoré obsahovali už neaktuálne informácie (zrejme napísané majiteľmi zrkadloviek, keďže sú plné pohŕdania kompaktami typu “ak si blbec kúp si kompakt”). Prípadne sú informácie prezentované formov blogov: rozsekané na diely a publikované v určitých intervaloch.
Samostatné články boli až príliš zjednodušené a generalizované (až nepravdivé), alebo prezentujú len časť z určitej tématiky.

Nikde som nevidel informácie na jednom mieste tak aby boli kompletné a prehľadné, preto sa ich snažím napísať ja. Tak aby obsahovali všetko podstatné. Niektoré moje články sa vám teda môžu zdať dlhé, ale to len preto aby pokryli celú tému a aby ich nebolo veľa. Už ich zrejme nedokážem zostručniť. Dlhšie články preto majú vždy aj obsah (aby boli prehľadnejšie).

môžem o foťákoch napísať aj čistú pravdu

Stránka nie je založená za účelom predávania foťákov, nemusí sa teda prispôsobovať, obmedzovať, ani používať reklamštinu (používať frázy ktoré neinformovaným pekne znejú).
Fotoaparáty na testovanie si ani nepožičiavam od výrobcov, nemusím teda o nich písať len to dobré, nemám teda žiaden dôvod zamlčovať (ostatnými radšej tolerované) problémy, ani vymýšľať si umelé problémy len preto aby recenzia vyzerala vyvážene.
Vlastním foťáky viacerých značiek, teda ani na určitú značku nie som naviazaný.

moje informácie sú preverené

V mojich článkoch spisujem svoje skúsenosti, prípadne skúsenosti ostatných, ktoré sa s mojimi teoretickými skúsenosťami zhodujú. Všetko o čom píšem a dalo sa preveriť som si aj preveril.
Priebežne sledujem vývoj a ak sa dá, preverujem aj tvrdenia v press releasoch (už aj z nich viem vyťažiť podstané informácie).
Navyše mám “antifanklub” diskutérov, ktorý na mojich vyjadreniach poctivo hľadajú chyby: ak by som sa niekedy vyjadril zle, určite by ma upozornili.

neortodoxné názory – Gancoviny

Gancoviny sú texty, ktoré sú defaultne skryté, ale je ich možné zobraziť (prejsť myškou ponad “Ukáž”, znova skryť: ponad “skry”). 

Gancovina: prečo skrývať gancoviny (Ukáž / Skry)

Komu sa Gancovky hodia?

V dnešnej dobe môže fotiť každý: dá sa to aj mobilmi. A takmer každý aj fotí.

No vývoj v možnostiach fotografovania ide veľmi rýchlo dopredu a ten kto sa o to nezaujíma (v takej miere ako ja), rýchlo dokáže stratiť prehľad. A samozrejme ani ja nemôžem vedieť všetko.

Moje stránky môžu byť teda prospešné:

 • bežným ľuďom – môžu tu získať základný prehľad v prípade že by si chceli kúpiť foťák
 • začínajúcim fotografom – môže im uľahčiť pochopenie fungovania digitálnych fotoaparátov,  popisujem tu aj vysvetlenia problémov ktoré ich môžu trápiť, inde sa nespomínajú, ale ktorými určite (podobne ako ja) budú musieť prejsť
 • skúsenejším amatérom – s ktorými si môžeme navzájom porovnať skúsenosti, vzájomne sa upozorniť na prípadné chyby ktoré robíme alebo poinformovať sa o výhodnejších postupoch a technikách (a technike)
 • profesionálnym fotografom – aby nestratili prehľad o súčasných možnostiach foťákov
 • fanúšikom (foto) techniky – ktorí sa (podobne ako ja) zaoberajú viac o foťáky a fotenie samotné, ako o úpravy nafotených záberov (postprocessing)

Texty článkov chcem priebežne opravovať (ak bude treba) aby boli stále aktuálne. Preto ak treba  niečo opraviť/preformulovať/doplniť, nerozumiete nejakej skratke, alebo ak máte hocijaké iné pripomienky, prosím dajte mi vedieť (buď do diskusie alebo cez kontaktný formulár):

Ganec?

Ganec je moja prezývka zo strednej školy, odvodená od priezviska (ale zrejme to vzniklo ako skomolenina slova džganec). Údaje to má znamenať “haluška po česky”, ale nič také som nevygooglil.

Kto som?
Volám sa Jano Haluška.
Som – zjednodušene povedané – nadšený fotoamatér s analytickým myslením.

Pôvodne som len chcel spomienku na príjemné chvíle s kamošmi alebo s rodinou. No chytilo ma to, tak som sa po kúpe prvého kompaktu začal zaujímať o foťáky trošku viac (neskôr aj na diskusných fórach). Zistil som, že obyčajné kompakty už na toto (bežné foto) nestačia a zrkadlovky sú príliš neohrabané a neskladné. Navyše u nich treba riešiť veľa problémov. Až som skončil u bezzrkadloviek. Pritom som pochopil mnohé zaujímavé súvislosti a na vlastných pokusoch som preveril že mnohé tvrdenia/odporúčania z minulosti už nemusia platiť.

Gancovina: Prečo preferujem bezzrkadlovky? (Ukáž / Skry)

Odvtedy sa snažím svoje skúsenosti posúvať ďalej: osobnými radami z očí do očí, diskutovaním na diskusných fórach a písaním článkov.

No a od fotografických tém a diskutovania o foťákoch (kde sa preberali aj iné veci) som plynulo prešiel na aktuálne témy: manipulácie, politika, covid-19, vojna na Ukrajine, …

Prečo píšem články?

Počas diskutovania som neustále musel písať “to isté”: nefotografom proste chýbajú základné vedomosti, fotografovia zase nemajú prehľad a väčšina z nich trpí mnohými predsudkami. Diskusie s nimi preto mávali podobný priebeh a zvyčajne končili “osobnými útokmi”.

Kvôli tomu aby som mal všetky podstatné informácie pokope a mohol sa na ne odkázať jednoduchým odkazom (čím vlastne šetrím drahocenný čas) som “plynule” prešiel na systém písania článkov (najprv som odkazoval na predchádzajúce diskusie, no nebolo to prehľadné a ich vyhľadávanie ma tiež zdržovalo).

Napriek tomu, že obhospodarovanie stránky a písanie článkov zaberá dosť z môjho voľného času, myslím si, že sa to viac oplatí:

 • diskusné fóra považujem za “sezónne záležitosti” – sú aktuálne len v čase diskusie
 • pri článkoch je tiež diskusia – teda o “to dobré” z diskusných fór neprichádzam
 • v článkoch je len to podstatné (nie “balast okolo”: diskusné hádky, duplicitné info) a v prípade nových informácií je ich možné doplniť, prípadne opraviť

Proste píšem články, lebo je to výhodnejšie, ako samotné diskutovanie.

Gancovina: Som iný? (Ukáž / Skry)

Tak sú tu Gancovky!